دیگر خوانی داستان کژال ( چند پرسش)


دیگر خوانی داستان کژال ( روان خوانی فصل اول پایه هفتم)

کژال داستان زنی کرد به همین نام است که  وقتی  میخواهد برای دیدن مادرش به روستای مجاور برود با گرگی رو به رو می شود. گرگ کودک قنداق پیچ او را می رباید. کژال فریاد کمک سر می دهد. آزاد جوانی که سر زمین است به کمک او می آید و پس از درگیری با گرگ او را می کشد و کودک کژال  را نجات می دهد.

دریافت فایل پی دی اف داستان کژال

شنیدن  روان خوانی داستان کژال

شنیدن نمایش داستان کژال. توصیه می کنم نمایش را حتما بشنوید چون اندکی با داستان متفاوت است. و نشان می دهد که  تخیل نویسنده می تواند در اصل داستان تغییر به وجود آورد.

این داستان بسیار زیباست، و دانش آموزان هنگام خواندن و شنیدن آن سراپا گوش می شوند. از آن داستان هایی است که می توان آن را چندبار خواند و لذت برد. در کتاب راهنمای معلم  از جمله اهداف این درس نوع دوستی ذکر شده است. در واقع به محض این که داستان  خوانده می شود، چند نکته توجه را جلب می کند:

تلاش برای نجات، فداکاری، نوع دوستی و عشق و محبت مادرانه.

اما در این نوشته کوتاه می خواهم داستان را از زاویه دیگر ببینم و نتیجه دیگر هم بگیرم.

اگر زاویه دید داستان را تغییر دهیم  وداستان را از زبان گرگ بشنویم چه خواهیم گفت؟ گر چه گرگ مرده است اما می توان آن را تصور کرد. با دانش آموزانم این کار را انجام دادم و برای درس مهارت نوشتاری خواستم تا داستان را از زبان گرگ بیان کنند، خواه نا خواه در بیشتر آن ها پایان داستان  تغییر یافت.

در مورد گرگ ها چه می دانیم؟ ویکی پدیا در مقاله ویکی پدیا آمده است که گرگ ها معمولا خانواده هستند و خانوادگی به شکار می روند و موارد حمله آن ها به انسان بسیار کم گزارش شده است.  و گفته شده 

ترس از گرگ هرچند در بین انسان شیوع زیادی دارد اما انسان طعمه طبیعی گرگ محسوب نمی‌شود و موارد حمله گرگ به انسان بسیار نادر است. اینکه گرگ نسبت به انسان چه واکنشی نشان می‌دهد بستگی به تجربه قبلی او از برخورد با انسان‌ها دارد. گرگ‌هایی که تجربه منفی از برخورد با انسان ندارند یا قبلاً از انسانی غذا دریافت کرده‌اند از آدم‌ها نمی‌ترسند اما در صورتی که تهدید شوند واکنش خصمانه نشان می‌دهند.

اکنون می خواهیم بدانیم که چرا گرگ به کژال حمله کرد؟ چرا آن صبح زود در اطراف روستا پرسه می زد و کمین کرده بود؟ چرا تنها بود؟

آیا شوهر کژال خانواده گرگ را نکشته بود؟ و اکنون وقت انتقام نبود؟

این پرسش ها را می توان ادامه داد و به دیدگاه دیگر درباره داستان دست یافت، این دیدگاه جدید هیچکدام از موارد هدف داستان را نقص نمی کند اما در عین حال توجه ما را به طبیعت و حق حیات جانوران نیز جلب می کند و این که درست است که ما به عنوان انسان و خلیفه خدا بر روی زمین زندگی می کنیم، اما زمین محل زندگی جانوران دیگر نیز هست که برخی از آن ها گاهی خشن و  به نظر ما وحشی به نظر می رسند. برای درک بهتر و آموزش بیشتر دانش آموزان می توان آنان را به خواندن کتاب داستان سپید دندان تشویق کرد. 

نتیجه

حیات حق همه موجودات آفریده خداست و جز در موارد ضروری هیچ انسانی حق شکارکردن و یا کشتن آن ها را ندارد.

با طبیعت مهربان باشیم.

 

پاسخ دهید

رفتن به نوارابزار