پریانه‌های لیاسِندماریس


پریانه‌های لیا سند ماریس نام کتابی جذاب است از طاهره ایبد، نویسنده داستان کوتاه کژال که در کتاب کلاس هفتم آمده و  در چند نوشته قبل به آن پرداختم. بی گمان نخستین سوالی که در ذهن مطرح می‌شود این است که لیاسند ماریس یعنی چه؟ برای رسیدن به این پاسخ باید کتاب را خواند.

Lia sand maris's fairytales
Lia sand maris’s fairytales

داستان از آن‌جا آغاز می‌شود که در بندر سیراف، غواص جوانی  چند مرواریدی لاجوردی صید می‌کند، او و خانواده‌اش از این صید گران بها بسیار شادمانند، غافل از آن که شبح دریا – مِن مِنداس- هم به دنبال همان مرواریدهاست. اگر من منداس آن مرواریدها را به دست بیاورد برای همیشه حاکم دریا می‌شود و دریا را به آشوب می‌کشد و انسان و جانوران را هلاک می‌کند. غواص جوان با کمک خواهرش،دوست خواهرش که به هم دلبستگی دارند و پری‌های دریایی و سندباد افسانه‌ای دست به کار می‌شوند تا نگذارند این اتفاق بیفتد.

داستان مایه‌هایی از هیجان، عشق و آرزوهای نوجوانی را با خود همراه دارد. اما نه آن قدر که این کتاب را به عنوان کتابی در دغدغه‌های نوجوانی مطرح کند. گرچه برخی ژانر کتاب را رئالیسم جادویی می‌دانند، اما به نظرم کتاب بیشتر فانتزیِ خیال برانگیز است. درست است که بر جنبه‌هایی از اداب و رسوم و باورهای مردم جنوب تکیه می‌کند، اما حضور “فلسفوریا”ها از همان صفحه اول به خواننده یادآوری می‌کند که در فضایی خیالی راه خواهد رفت. بعدتر هم حضور سندباد، کاملا آن را از فضای رئالیسم جدا می‌کند.

با این حال خواندن این کتاب را به همه دوستداران کتاب توصیه می‌کنم.

معرفی طاهره ایبد
طاهره ایبد

پاسخ دهید

رفتن به نوارابزار