چگونه درس بخوانیم.

به اشتراک بگذارید


چگونه درس بخوانیم؟

یکی از پرسش‌هایی که دانش آموزان بسیار مطرح می‌کنند این است که چگونه درس بخوانیم؟

معمولا اولین پاسخی که من به این پرسش می‌دهم این است که روش درس خواندن را خودتان باید کشف کنید!

خوب معلوم است این پاسخ خیلی مناسبی برای آن پرسش نیست. اما حقیقت است. هر کس نسبت به یک درس یا درس‌هایی توجه و علاقه‌ای ویژه دارد و نسبت به درس‌های دیگر نه! برای مثال خودم را مثال می‌زنم: من همیشه به ادبیات و تاریخ علاقه بسیاری داشتم و از خواندن این درس‌ها لذت می‌بردم. پس این درس‌ها را به عنوان زنگ تفریح لابه لای درس‌های دیگر می‌خواندم در واقع خستگی آن درس‌ها را با این درس در می‌کردم. به این ترتیب هم درس خوانده و هم تفریح کرده بودم.

نکته دیگر این که ممتد درس بخوانید: چنین نباشد که پشت سر هم یک کتاب را بخوانید و بعد برای مدت چندین روز آن را رها کنید. طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید به صورت ممتد پیش بروید. این که روزانه چقدر درس می‌خوانید به خودتان و شرایط کار و زندگیتان مربوط است. اما هر چقدر که هست آن را بین درس‌ها پخش کنید. مطمئن باشید که اگر از شروع سال تحصیلی  این کار را انجام بدهید، و منظم پیش بروید نتیجه بسیار خوبی خواهید گرفت.

به کتاب‌هایتان به چشم دشمن نگاه نکنید: کتاب‌های درسشی سرشار از مواد آموزنده‌ای هستند که شما را برای درک بهتر دنیا  و حوادث آن آماده می‌کنند. در این کتاب‌ها مطالب بسیار فیدی قرار دارد.

شما خودتان باید کشف کنید و لذت ببرید.

سعی می‌کنم در پست‌های بعد درباره درس‌های خاص بیشتر توضیح بدهم.