کتاب دموقراضه + دانلود


 

دموکراسی یا دموقراضه؟ نوشته سید مهدی شجاعی. این کتاب که برچسب ادبیات نوجوانان را با خود همراه دارد. از آن کتاب‌هایی است که هر صفحه‌اش بین رمان و شعار و بیانیه می‌چرخد. اما آن چه که نویسنده آن انتظار دارد، خوانش آن به عنوان رمان است. می‌توان به شیوه‌ای که این روزها در دانشگاه‌های ادبیات رواج دارد. گفت: نویسنده مُرد. پس چه حقی دارد که تعیین تکلیف کند. من با این نگاه موافق نیستم. و عقیده دارم که ایده مولف و آن‌چه که به خاطر آن رقم می‌زند بسیار مهم است. پس این کتاب را به عنوان داستانی نوجوانانه باید خواند و نباید از میان آن به دنبال اهداف و خیالات خاصی بود.

اما این کتاب درباره چیست؟ این کتاب داستان پادشاهی بسیار معمولی است که بر مردمی معمولی حکومت می‌کند. اما در آخر عمرش تصمیم می‌گیرد که دموکراسی را بنیان نهد و به این ترتیب حکم می‌کند که مردم  اختیار دارند، از میان فرزندانش هر کدام را  که می‌خواهند به پادشاهی برگزینند. 

در  زمان‌های بسیار بسیار قدیم، که سال‌هاست به کلی از حافظه تقویم‌ها پاک شده، در سرزمینی بسیاربسیار دور به اسم غربستان، که امروز بعید است بر روی کره زمین، نام و نشانی از آن باقی مانده باشد. پادشاهی کاملا معمولی به نام ممول بر مردمی معمولی تر حکومت می‌کرد.

انتخاب‌ انجام می‌شود اما مطابق وصیت مدت پادشاهی محدود است و مردم باید پس از مدتی دوباره جانشین را مشخص کنند. انتخاب انجام می‌شود. اما فرزندان پادشاه یکی از یکی بدتر و ستمگرتر هستند. اما آخرین فرزند شاه فقید که دموقراضه- از بس بدن قراضه‌ای دارد-  نام دارد. آن‌چنان دموکراسی خوشایندی! را به مردم تحمیل می‌کند که مردم  حتی در خواب هم نمی‌دیدند.

از اصول دموقراضه:     

۱- مردم همه گوسفندند و ما چوپان. ۲ غذای گوسفند را جلویش می‌ریزند نه این که تعارفش کنند.۳- باید طوری برنامه ریزی کرد که مردم همیشه در حال دویدن و نرسیدن باشند. و …

خواندن این کتاب را به همه علاقمندان توصیه می‌کنم.

لینک دانلود حجم: ۲/۸ مگابیت Created with Raphaël 2.1.0

 

رفتن به نوارابزار